Zümrüt Rize Gazetesi

ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ…

ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ…
Bayram Arif TURAN( arifcom53@hotmail.com )
03 Haziran 2022 - 8:19

RTE Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN görev süresini sona ermesi ile birlikte, ilimizde bazı isimler gündeme getirilerek, isimler üzerinden algı yaratılmaya çalışılıyor. İsimlerle, adam kayırmacılığı ile eş dost akraba bölge milliyetçiliği ile REKTÖR atanmamalı , isim zikredilmemelidir. Çağdaş ilerici ÜNİVERSİTENİN ismine yakışır rektör ATANMALIDIR. Kuruluşundan beri sürekli büyüyen gelişen, ÜNİVERSİTEMİZDE atanacak REKTÖR Ülkemizde ve Dünyada icat, makale ve eğitimde yarış ettirebilecek dünya ölçekli düşünebilir bir isim olmalıdır…

MEVCUD REKTÖRÜMÜZÜN PERFORMANSI

Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN görev süresi boyunca, Tıp fakültesini bir yana bırakırsak, diğer fakültelerde başarılı olduğu bir gerçek. Bu gerçek RTEÜ nin Türkiye’de ve Dünyada güvenilir kabul gören derecelendirme kuruluşlarınca yapılmış sıralamanın üst sıralarında bulunmasıyla görülüyor.

Rektör KARAMAN, göreve başlamadan önce, sayılı fakülte ve yüksekokul, öğrenci, akademik kadro ve çalışanı olan üniversitemizi, kat ve kat her yönden geliştirerek Türkiye’de ve Dünyada arzu edilen tercih edilen bir üniversite oluşumunda önemli katkıları olmuştur. Yiğidi öldürelim fakat hakkını da vermeliyiz.

KARAMAN’A ELEŞTİRİSEL BAKARSAK

Rektör KARAMAN, üniversite ile şehri istenilen seviyede bütünleştiremediği gibi, şehrin kültürel seviyesinin gelişimine de katkı sağlayamadı, özellikle Çay Tarımının gelişiminde, kalitesinin artırımında, yenilenmesinde, bölge bölge Çay rekoltesinin düşük oluşunun nedenlerini akademik kadrosuyla araştırmada lokomotif olamadı. Üniversite tarafından son yıllarda çay konusunda Çay kanunu çalışması, organik gübre çalışması ve çay gen havuzunun kurulması gibi çalışmalar da yapılmış olduğunu belirtmeliyiz. Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN zaman zaman basınla istişarelerde bulunmuş olmakla birlikte, ilimiz basınıyla istişare ederek üniversitemizi ve İlimizi Türkiye gündemine pozitif yönden taşıyamadı. Turizm konusunda, her ne kadar Turizm fakültesi kurularak öğrenci alınmış olsa da, ilimize istenilen katma değeri katamadı.

Türkiye’nin Her kurumda olduğu gibi üniversitemizin Fakültelerinde Çalışan akademik kadro, hırslı olabilir, işinde bir numara olmak isteyen olabilir, çalıştığı kurumda halkın yararına yenilikler yapmaya çalışan olabilir, işinin erbabı da olup, hırçın, huysuz da olabilir, kendince sıkıntı yaratan kadroyla çalışmak yerine, sıkıntı yaratan yaratmaya çalışanları göndermeyi yeğleyen tutum sergilediği yönünde algı yaratılmıştır ve bu algı rektöre yapışmıştır.

Rektör KARAMAN’ın dönemi boyunca, TIP Doktorları ya ilimize gelmiyor ya da kaçmak istiyorlar algısının nedeni Nezih çalışma ortamının yaratılmamasının yanı sıra, ilimizin sosyal yönden kısıtlı, ulaşım yönünden sıkıntılı, Konaklama yönünden mağdur il olmasının önemini de görmezlikten gelemeyiz. TIP fakültesi ile ilgili olarak, basın yayın organlarında da yer aldığı üzere, son yıllarda ülkenin birçok yerinde kamudan birçok hekimin ayrılarak özele geçme yönünde bir eğilim içerisinde olmalarını da dikkate almak gerekir diye düşünürüm.

Bu zor şartlarda Sayın KARAMAN Üniversite de Rektörlüğü boyunca TIP hariç başarılı görev yapmıştır.

ATANACAK REKTÖR…

Ulaşım sıkıntısı yaşamayacak bir ilde, Sosyal yönden Nezih kafeler sosyal tesisler dinlenme alanları olduğu bir ilde, Hemen hemen bütün fakültesi olan alt yapısı bitmiş bir üniversite ve buna mukabil elit şekilde inşa edilmiş Konaklama tesisleri olan bir üniversiteye görev yapacak. Tek yapacağı TIP fakültesinin akademik kadrosunu Ülkemizde ve Dünyada kabul gören akademik kadroyla güçlendirmesi, Şehirle üniversiteyi kaynaştırması, Çay Tarımının gelişiminde yaşatılmasın da akademik olarak katkı sunması olacaktır.

REKTÖR KİM OLMALİ

REKTÖR bu dönem üstüne basa basa söylüyorum, Tıp Mezunu olsun da kim olursa olsun…….
SAYGILARIMLA. Bayram Arif TURAN

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum