Zümrüt Rize Gazetesi

2015 YILINDA BAŞLANAN VARDA İÇME SUYU HENÜZ AKMIYOR

2015 YILINDA BAŞLANAN VARDA İÇME SUYU HENÜZ AKMIYOR
03 Haziran 2022 - 17:02

Eski İl Genel Meclis Üyesi Hasan KANSIZOĞLU: “Varda suyu 2022 yılında tamamlanmalı.”

Haber: İsmet KÖSOĞLU

İKİZDERE – Rize’nin batı yakasındaki ilçe ve köylerin su ihtiyacını karşılayacağı gerekçesiyle Rize İl Özel İdaresi tarafından 2015 yılında büyük ümitlerle başlanılan VARDA İçme Suyu Şebekesi halen hizmete girmedi.

2015 yılında 45 milyon liraya ihalesi yapılan Varda Suyu Projesi henüz tamamlanamadı. Konu hakkında bir açıklama yapan Rize İl Genel Meclisinin Kalkandere ilçesinin eski üyesi Hasan Kansızoğlu’ Rize’nin Kalkandere dahil batı bölgesindeki İyidere, Derepazarı ilçeleri ile Kendirli Beldesi ve köylerimizin 100 yıllık su ihtiyacını giderecek projede çok geç kalındı. Gecikme sebebini bilmiyorum ama suyumuz henüz akmadı. Köyümüzde su sıkıntısı yaşıyoruz. DSİ tarafından sürdürülen projenin geri ödemesi, yapılan protokol doğrultusunda, %30’u İyidere, Kalkandere, Derepazarı ve Kendirli Belediyeleri tarafından, geriye kalan %70’i ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanacaktı. Rize’de 100 yıl ihtiyaca cevap verecek bir proje olan VARDA Suyu İkizdere ilçemizin Varda Yaylasından geliyor. Şebekenin uzunluğu yaklaşık 60 km olacak’’ dedi.

Rize merkezin içme suyunu karşılayan Andon Suyu’na alternatif bir proje olan Varda suyu Rize’de meydana gelebilecek bir arıza durumunda merkeze su takviyesi yapacaktı. Toplam 28 deponun 20 tanesi tamamlandı. Programa göre 2015 yılında başlanılan çalışma 2017 yılında tamamlanmış olacaktı.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum