Zümrüt Rize Gazetesi

RİZE’Lİ ÇAY ALIM FİYATINI YETERLİ BULMADI!

RİZE’Lİ ÇAY ALIM FİYATINI YETERLİ BULMADI!
Cemil Can BIÇAKÇI( ccbicakci@gmail.com )
01 Haziran 2022 - 8:11

Rize’de bulunduğum sürede konuştuğum çay üreticileri ekonomik konjonktür nazara alındığında verilen 6 lira 70 kuruş kilogram fiatını az buldu, beğenmedi ve en az 10 lira olması gerektiğini söyledi. Gübre fiatı üç misli arttığına göre önceki yıl 3 lira 60 kuruş olan kilogram fiatının 10 lira olması gerektiği beklentisi üreticiyi haklı kılıyor. Aksi durum giderek Rize’li çay üreticisini zorlayacak, henüz daha tam olarak hissetmediği ekonomik sıkıntıyı hissetmeye başlayacaktır. Geçen yıl kazandığının daha gerisine düşecektir. Çarşıyı, bizim eski sokağı (Kazımkarabekir caddesi) baştan başa dolaştım ve dükkanlarda seyrek müşteri olduğunu tesbit ettim. Rize’ye her gelişimizde daha evi açmadan alışveriş yapma ve sonra eve geçme alışkanlığımızı devam ettirme adına eve yakın bir yerde girdiğimiz gıda marketinden aldığımız gıdaların nerdeyse tamamı bozuk çıktı. İnanın zarar çektik ama eşimle onları tekrar dükkana götürme ve iade etme içimizi sızlattı ve çöpe attık..Demek ki marketin alıcısı azalmış ve satamıyor; haa yazayım, işletmeciyi simaen tanırım, markette dolaşırken sordum işler nasıl diye, iyi değil, mutlu değiliz dedi. Kızıyorum ama Havaalanı açtı dedi, acı acı gülümsedi..

ÇAY HER ŞEY MİDİR BAŞKA İŞ YAPSINLAR?

Evet maalesef çay her şeydir ve başka bir şey yapamaz Rize’li. Çünkü çay tarımı Rize’nin tek uğraşısıdır.Başka da hiçbir gelir kapısı yoktur tarımda ve diğer sektörlerde..Zaten başka sektör dediğimiz de ne ola ki helva fabrikası ile iki üç beton fabrikası mı söylenecek, iş alanı diye. Çay tarımı az bir rekolte ile Trabzon ve iklimi Rize’ye çok benzeyen Giresun ili bölgesinde yaygın bir şekilde yürütülüyor. Yani Doğu Karadeniz’in hemen hemen tek geçim kaynağı. Ekonomideki olumsuz gidişat daha etkili olduğu sürece üreticinin çaydan kazandığı paranın da azaldığını daha başka deyimle alım gücünün düştüğünü görecek bu durum da paranın daha sıkıştığı gerçeği ortaya çıkacaktır. Siyasi iktidar Rize’de muhteşem bir havalimanı yaptı ve hizmete açtı. Elbette bir miktar turizmin gelişmesine yol açacaktır. İyidere bölgesinde deniz dolgusu ile inşa edilmekte olan liman tamamlandığında ekonomiye ciddi katkıda bulunacaktır ama o zamana kadar geçen sürede alt yapı da tamamlanırsa halka olumlu yansıyabilir ve işgücünü de daha belirgin hale getirebilir.

YEREL YÖNETİMİN ÇALIŞMALARI BENİ ETKİLEDİ!

Rahmetli Ekrem Orhon’dan sonra nerdeyse Rize’de ilk kez bu seviyede yerel yönetimin varlığını hissettim. Rize Belediye Başkanı Rahmi bey iyi çalışıyor, güzel işler yapıyor. Atatürk Caddesi devamı Camiönü Mahallesi cıvarında yapılan renkli kaldırımlar, yol çizgileri önemli örneklerden biridir. Trafik kaosu artık yaşanmıyor oldukça sakin seyrediyor. Ancak değerli başkanı bir gecekonduyu, yeşil alana yapılmış bir gecekonduyu (eski belediye başkanı tarafından yapılan) yasallaştırması bana çok ters geldi. Başkandan beklenmeyen bir davranış oldu. Still Comfort apartmanı ile diğer çok katlı apartmanın arada bıraktığı YEŞİL ALANA eski belediye yönetimince yapılan gecekondunun yıkılması beklenirken ihya edilmesi kabul edilir değil. YOL ÜSTÜNDE YAPILAN KAÇAK YAPI bir ucube halinde orada duruyor. Çok takdir ettiğim meslektaşım eğitimci belediye başkanına hiç yakışmadı. Lutfen bugün bizzat oraya giderek baksın, mevcut binalara baktığında görecektir ki İMARDA İSTİKAMET ÖLÇÜSÜ VAR MI bu gecekonduda?.. Kaldı ki YEŞİL ALAN ÜZERİNE YAPILAN BİR GECEKONDU!..Değerli Başkan vakit kaybetmeden o yeşil alana kıyılmış yok edilmiş durumdaki gecekonduyu ortadan kaldırın ilgili yasaya göre..Yoksa o bina mevcut hali ile her zaman bir olumsuzluk anıtı olarak orada duracaktır.

Burada bitiriyorum yerimi aşmıyayım. Haftaya buluşmak umuduyla kalın sağlıcakla..

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum