Zümrüt Rize Gazetesi

RİZE GÜNLERİ ETKİNLİK PROGRAMI BELLİ OLDU

RİZE GÜNLERİ ETKİNLİK PROGRAMI BELLİ OLDU
23 Mayıs 2022 - 10:21

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) tarafından 25-29 Mayıs’ta İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda yapılacak 12’inci Rize Günleri’nin programı belli oldu. Çarşamba günü saat 18.00’da törenle açılışı yapılacak etkinliklerde 5 gün boyunca Rize her yönüyle tanıtılacak, ‘Rize’ye dair’ söyleşi programına konuk olacak Vali Kemal Çeber, Milletvekili Muhammed Avcı ve Belediye Başkanı Rahmi Metin kente dair özel açıklamalarda bulunacak.

RİDEF tarafından Rize Valiliği himayesinde İstanbul Yenikapı’da, 25-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 12’inci Rize Günleri programı belli oldu. ‘7 bölge, 7 renk, biriz, beraberiz, kardeşiz’ sloganıyla düzenlenecek Rize Günleri’nde kentin başta çayı, doğası, lezzetleri ve vizyon yatırımları tanıtılacak. 5 gün sürecek etkinliklerde tarihi, akademik ve kültürel çalışmaların yanı sıra tescilli ve tescil aşamasındaki lezzetler ile birlikte Rize tüm yönleri ile İstanbul’a taşınacak.

UZAYA ÇAY GÖNDERİLECEK

Etkinlikler 25 Mayıs Çarşamba günü start alacak. Saat 16.00’da kemençe ve tulum dinletisi ile yapılacak sahne açılışı ile başlayacak etkinlikler için saat 18.00’da resmi açılış töreni düzenlenecek. Protokol konuşmalarının yapılacağı açılışta uzaya çay gönderilecek. Platforma yerleştirilen çay paketleri 2 metre çapındaki helyum dolu balonla üzerinde GPRS cihazı takılarak uzaya gönderilecek. Yaklaşık 35-40 kilometre yukarıya çıktıktan sonra balon patlayınca platforma bağlı olan paraşütle birlikte çaylar tekrar yeryüzüne yavaş yavaş inecek. Platformun nereye gittiği GPRS cihazı ile izlenecek. İlk gün, dikkat çeken uzaya çay gönderme etkinliğinin yanında Resul Dinar sahne alacak.

HER GÜN DOLU DOLU

26 Mayıs’taki ikinci gün etkinlikleri ise saat 14.00’da Semih Aytaç konseri ile başlayacak. Saat 15.30’da Yeşilay tarafından ‘Sigara ve Bağımlılıkla Mücadele’ konulu program gerçekleştirilecek. Saat 16.00’da İrfan Akgün, saat 17.30’da Ahmet Ekşioğlu ve saat 19.30’da ise İsmail Türüt sahne alacak. 27

Mayıs’taki 3’üncü gün etkinliklerinde Yunus Emre Arıcı, Zeki Uçkan, Yasemin Yıldız ve Ali Erkan konserleri düzenlenecek, Prof.Dr. Adnan Midilli tarafından Rize Sürdürülebilir Kalkınma Yol Haritası konulu panel gerçekleştirilecek.

VALİ, MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANI SÖYLEŞİ KONUĞU

Hafta sonu etkinliklerinde ise Süleyman Sarıahmetoğlu ve Musa Agun kemençe-armonika dinletisi sunacak. Yeşilay’ın Sigara ve Bağımlılıkla Mücadele programının ardından Rize Bezi defilesi düzenlenecek, Usame İsmail, Murat Köse ve Koliva konser verecek. Prof.Dr. İbrahim Dinçer ise ‘Enerji ve Çay’ konulu sunum yapacak. Son ise Biz Rizeliler konulu Prof.Dr. Hasan Aalpak’ın sunumu olacak, Rize Dair söyleşi programına Vali Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin ile Milletvekili Muhammet Avcı konuk olacak. Programda Rize-Diyarbakır Kültür Buluşması da gerçekleştirilecek. Rize Günleri sanatçıklar, Gökhancan Boşnakoğlu, Bedri Ayseli, Mirhalim ve Hülya Polat konserleri ile sona erecek.

BAŞCA: RİZE HER YÖNÜYLE TANITILACAK

RİDEF Genel Başkanı Hasan Başça, 3 yıl aradan sonra Rize Günleri etkinliklerinin yeniden çok güzel programlarla başlayacağını belirterek, etkinliğe tüm Karadenizli ve Rizeli hemşerilerini davet etti. Rize’nin her yönüyle tanıtılacağını kaydeden Başça, “Rize’yi görmeyenler, Rize’de doğmayanlar, İstanbul’da doğmuş büyümüş Rize’nin tarihini, coğrafyasını bilmeyen tanımayan insanlar var. Onlara Rize‘yi tanıtmak istiyoruz ve dışarıdaki özellikle İstanbul’daki vatandaşlarımıza Rize’yi tanıtmak istiyoruz. Küçük bir Rize’yi İstanbul’a taşımış olacağız” dedi.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum