Zümrüt Rize Gazetesi

CHP bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir

CHP bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir
10 Eylül 2021 - 14:28

CHP Kuruluşunun 98. Yıldönümü bütün Yurtta olduğu gibi Rize’ de de kutlandı. Rize Atatürk alanındaki kutlama törenine CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal İl Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Diler, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu birer konuşma yaptı

CHP bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir

CHP’ nin Rize’deki kuruluş yıldönümünde ilk konuşmayı İl Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Diler yaptı. Diler konuşmasın, “Geçmişten bu güne, bu günden yarına Cumhuriyetin kurucusu, kurtarıcısı ve neferleri olmuş partimiz aynı misyon ve sorumluluk ile yarım kalmış devrimi tamamlayacak, Türkiye’ yı laik, demokratik ve çağdaş bir cumhuriyet anlayışına kavuşturacaktır. 9 Eylül 1923’ te yakılan ışıklar 98 yıldır hiç bitmeyen inanç ve kararlılığımızla partimizi hep yaşatacağız” dedi

Törende konuşan il kadın kolları başkanı Nurdan Ardal ise, “CHP kuruluşun ilk yıllarında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik ilkelerini kabul etmiş, 1935 yılına gelindiğinde devletçilik ve devrimcilik ilkeleriyle parti ideolojisine ekleyerek, bu günkü hedeflerimize ulaşmamızda yolumuzu belirleyen temel taşlarımız olmuştur” dedi

Törende konuşan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “CHP 1 ayda 15 günde kurulmuş bir parti değil. Mazisi 19 Mayıs 1919’dan başlayarak Havza’da, Amasya’da, Erzurum’da, Kurtuluş Yolu’nda, İnönü’de, Sakarya’da ve Dumlupınar’da temelleri atılmıştır. Kuvayi Milliye, Anadolu ve bağımsızlık kongrelerinde kadroları oluşturulmuş, lideri savaş meydanından çıkmış ve sonunda dünyanın en eski partisi, Anadolu’nun Kurtuluş Mücadelesi ‘ne öncülük etmiş dünyanın devrimci partilerinden bir tanesidir.

Kurucusu da Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu bizim için bir övünç kaynağıdır. Övündüğümüzden daha fazla bir şekilde de bu ülke için sorumluluklarımız var. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet o noktada değil. Biz, bizim kuşağımız gençlere daha huzurlu olabilecekleri bir Cumhuriyet teslim etmedik, edemiyoruz. Sorumluluklarımız var. Sorumluluklarımızı yeniden tahlil etmemiz ve üstlenmemiz gerekiyor. Çok çalışmamız, dayanışmayı geliştirmemiz gerekiyor. Yolunuz açık olsun. Cumhuriyetimiz ilelebet yaşasın.”

Törende son konuşmayı CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz yaptı. Başkan Deniz,

“Bugün 9 Eylül 2021, Partimizin Kuruluşunun 98. yıl dönümü. Partimizin ilk temelleri 19 Mayıs 1919’da aydınlanma yürüyüşü ile atıldı. Daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, olgunlaştı. Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, aynı zaman da Kemalizm prensipleridir. CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir.

 Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.  1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solunda konumlandırmıştır.

1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliğini hedeflemiştir.

Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır.

Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve Programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır. Partimizin son tüzüğüne göre de;

Partimizin İlk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk, Genel Başkan Vekili İsmet İnönü ve kurucular kurulu Refik Saydam, Celâl Bayar, Sabit Sağıroğlu, Münir Hüsrev Göle, Cemil Uybadın, Kâzım Hüsnü, Saffet Arıkan ve Mehmet Zülfü Tigrel, ilk Genel Sekreter ise Recep Peker’di. Hepsini rahmet ve minnetle anıyoruz. Partimizin Genel Başkanları Sırasıyla Mustafa Kemal ATATÜRK, İsmet İNÖNÜ, Bülent ECEVİT, Deniz BAYKAL, Altan ÖYMEN, Hikmet ÇETİN ,(Deniz Baykal) ve Kemal KILIÇDAROĞLU’ dur. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu partimizin 7. Genel Başkanıdır” dedi. Değerli dostlar Cumhuriyet Halk Partimiz Cumhuriyeti kuran partidir. Dünyanın en eski ve kurumsal varlığını sürdüren partilerindendir. Partimizin bu sürekliliği onun Cumhuriyeti kurmuş olmasındandır. Cumhuriyetin kuruluş değerleri partimizin varlığını sürdürmesinin temel nedenidir. Atatürk, ilk önce Cumhuriyeti kurmuş ardından Cumhuriyeti ilan etmiştir. Partimizin ve parti üyelerimizin en önemli misyonu budur. Bağımsız demokratik laik Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmaktır. Bu bizim en önemli görevimizdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci eseri CUMHURİYET kadar önem verdiği ikinci eseri olan; CHP ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı üyeleri, bağımsız, antiemperyalist,  kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir” dedi.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum