Zümrüt Rize Gazetesi

Rize İl Özel İdaresi Yargıyı da dinlemiyor Bakanı da!

Rize İl Özel İdaresi Yargıyı da dinlemiyor Bakanı da!
17 Mart 2021 - 13:30

Danıştay’ın iptal ettiği ve yürütmenin durdurulması kararı verdiği Yeşil Yol’da ısrar eden Rize İl Özel İdaresi, 2025 yılına kadar Yeşil Yol kapsamında 12 adet yol ihalesi yapacak. Aralık 2020’de hazırlanan 2020-2024 Stratejik Planda yer alan yatırım programında Yeşil Yol ısrarını sürdüren Rize İl Özel İdaresi ile Valilik, mahkeme kararlarını uygulamadığı gibi Bakan’ın “mahkeme kararlarını uygulayın” şeklindeki talimatını da dinlemiyor.

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a 16.07.2020 tarih ve 7/32487 Esas Sayılı Yazılı Soru Önergesi ile bazı sorular yönelten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Bakan’ın önergeye verdiği cevapta, il müdürlüklerine “Mahkeme kararlarına uygun işlem tesis etmeleri” yönünde verdiği talimatı hatırlattı. Bekaroğlu, Rize Valiliği ve İl Özel İdaresinin yargı kararlarını uygulamadığı gibi Bakan’ın talimatını da dinlemediğini belirterek, yenileyerek verdiği soru önergesinde, “Yeşil Yol kapsamında bulunan, yaylaları tahrip eden yol inşaatları mahkeme kararlarına ve Bakan’ın ‘mahkeme kararlarına uyulması” talimatına rağmen devam etmektedir. Yeşil Yol projesinin uygulayıcı kuruluşu olan DOKAP’ın
2021-2023 Eylem Planı Belgesinde yaylalarda yeni yol inşaatlarından söz edilmiyor olsa da Rize İl Özel İdaresinin Aralık 2020’de hazırlamış olduğu 2020-2024 Stratejik Planında Turizm Yolları ve Yeşil Yolların Yapımı başlığı altında 2025 yılına kadar 12 adet yol ihalesi yapılacağı belirtilmektedir.” dedi. 

Rize İl Özel İdaresi ve Rize Valiliğinin yargı kararlarını umursamadığı gibi, Bakan’ın yargı kararlarına uyulması yönündeki talimatını da dikkate almadığını ifade eden Bekaroğlu, Bölge halkının, mahkeme kararlarını uygulamayan yetkililere olan güvenini yitirdiğini, artık mahkeme kararlarının da bir etkisinin olmadığı intibaına kapıldığını vurgulayarak, Bakan Kurum’dan şu sorularına cevap istedi:

1. Rize İl Özel İdaresi, Stratejik Belgede belirtildiği gibi yeşil yol kapsamında yeni yol ihaleleri yapacak mıdır?
2. Yargının iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen Rize İl Özel İdaresinin yeşil yol ısrarının nedeni nedir?
3. Bakan olarak mahkeme kararlarının uygulanması yönünde verdiğiniz talimatı Rize İl Özel İdaresinin yerine getirmeme sebebi nedir?
4. Rize Valiliği ile İl Özel İdaresi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin, Anayasasının, Yasalarının ve Yargısının üzerinde yahut dışında mıdır?
5. Mahkeme kararlarını uyarınıza rağmen uygulamayan Rize İl Özel İdaresi ve Rize Valiliği hakkında soruşturma açacak mısınız?

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum