Zümrüt Rize Gazetesi

Eğitim İş’ten Rize’ye Genel Merkez Düzeyinde Çıkarma

Eğitim İş’ten Rize’ye Genel Merkez Düzeyinde Çıkarma
12 Mart 2021 - 13:24

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan YILDIRIM ve Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY, Eğitim İş Rize Şube örgütlenme çalışmalarına destek sunmak ve katkı sağlamak amacıyla Rize’yi ziyaret ettiler. Eğitim İş Genel Başkanı Orhan YILDIRIM eğitim çalışanlarının sendikalaşma oranlarının AB ülkelerinin gerisinde olduğunu, bunun siyasal iktidarların bireylerin örgütsel birlikteliğini tehdit olarak görmesinden kaynaklandığını, bunu aşmak için de çoğu zaman iktidarların kendi eksenlerine girecek sendikalar oluşturduğu veya var olanları güdümlerine almaya çalıştıklarını belirtti. Eğitim İş’in tüm bunların dışında yeni bir yol ve bağımsız bir duruş olduğunu söyledi. Hiçbir siyasal, sosyal ve ekonomik yapının güdümünde olmadıklarını belirten YILDIRIM Eğitim İş’in tek bağımlılığı ve vazgeçilmezinin Atatürk ilkeleri ve devrimleri olduğunu söyledi. Eğitim çalışanlarının sosyal ve ekonomik haklarının gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını, bunu düzeltmek içinse hiçbir şey yapılmadığını üzülerek takip ettiklerini söyleyen Genel Başkan Orhan YILDIRIM liyakatsiz eğitim yönetimi nedeniyle basit dokunuşlar ve bilimsel yaklaşımla çözülecek sorunların bile artık kronik hale geldiğini ifade etti.

Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY pandemi nedeniyle eğitim öğretim sürecinde aksaklıklar olduğunu bunu aşmak içinse uzaktan eğitime geçildiğini söyledi. Fakat bu süreçte ülke çocuklarının yaşadığı fırsat eşitsizliği ne deniyle, her tür ve kademede eğitim gören milyonlarca çocuğun uzaktan eğitime katılamadığını belirtti. Öğrenme yoksulluğu çeken öğrenci sayısının gittikçe arttığını söyleyen ÖZKOLAY, aç kapa anlayışıyla tutarsız hareket eden, öğretmenlerini bakıcı olarak gören MEB yönetiminin bunun üstesinden gelemeyeceğini belirtti. Eğitimde tüm sorunların üstesinden gelmenin tek yolunun liyakatli kadroların eğitim yönetiminde yer alması ve okulların siyasal, inançsal, ekonomik grupların tahakkümünden kurtularak bilimsel temelli uygulamaların yuvası haline getirmek olduğunu söyledi.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan YILDIRIM, Rize Şube Başkanı Hamza KUTAY ve Rize Şube Basın Yayın Sekreteri Ulaş RAKICI Rize Merkez MTAL, Tevfik İleri MTAL, Ali Metin Kazancı Rize Lisesi, Pazar Necat Sağbaş Anadolu Lisesi öğretmenleriyle buluşarak sorunlarını dinlediler ve örgütlenme faaliyetleri yürüttüler.

Resim önizlemesi

Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY, Rize Şube Örgütlenme Sekreteri Volkan KESİK, Rize Şube Mali Sekreteri Ufuk GÜNAYDIN Zehra Usta Özel Eğitim Uygulama Okulu, Şevket Yardımcı İlkokulu, Doğuşçay İlkokulu öğretmenleri ile buluştular. Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY sendika olarak eğitimin tüm alanlarına ve okul türlerine dikkatle eğildiklerini, ister özel eğitim ister genel eğitim alanı olsun tüm üyelerinin sorunlarına çözüm odaklı yaklaştıklarını, bundan sonra da böyle olacağını belirtti.

Resim önizlemesi

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin EMEN’i ziyaret eden Eğitim İş Genel Başkanı Orhan YILDIRIM, Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY ve Rize Şube Yönetim Kurulu gün içinde alan taramasında tespit ettikleri sorunlar ve genel eğitim hakkında istişarelerde bulundu.

Daha sonra Eğitim İş Rize Şube binasına geçen Genel Başkan Orhan YILDIRIM ve Genel Eğitim Sekreteri Suat ÖZKOLAY Rize’de görev yapan genç öğretmenlerle bir araya gelerek sorunlarını dinlediler.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum