Zümrüt Rize Gazetesi

GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ, HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORUZ

GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ, HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORUZ
11 Haziran 2022 - 19:22

Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim TÜRÜT Yazarımız Bayram Arif TURAN’ a Özel açıklamalarda bulundu.

İl Genel Meclis Başkanlığının Makam odasında gerçekleşen röportajda, Yazarımız sordu Başkan İbrahim TÜRÜT cevapladı.

B.Arif TURAN: Başkanlık döneminizi kısaca değerlendirirmisiniz başkan.?

BAŞKAN : Bayram Bey, görev süremiz boyunca ,Cumhurbaşkanımızın memleketinde İl Genel Meclisi üyelerimizle beraber en iyi hizmeti getirmeye çalışıyoruz,sorunlara köklü çözümler üretmeye çalışıyoruz, ilimizin tamamında yatırımları yaparken ,Adalet ilkesinden asla taviz vermedik bundan sonra görev süremiz boyunca vermeyeceğiz.Aynı duşturla ve heyecanla enerjimizle beraber, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilinde hizmet vermeye çalışacağız.

B.Arif TURAN :Başkan, il genel meclisini oluşturan Kaç meclis üyeniz var, muhalefet partili Mecliste üyeleriniz de var mı?

BAŞKAN :Bayram Bey, Toplam 30 İl Genel Meclis üyemiz var, bunların 25’i AK partili 2 si CHP’li 1-MHP’li 1- iyi partili 1-de bağımsız üyemiz var. Bayram Bey, şunu da belirteyim ki komisyon üye dağılımına göre muhalefetdeki İl Genel Meclis üyelerine komisyonunda üyelik sayısı düşmemesine rağmen, biz hiçbir siyasal parti üyesi gözetmeksizin her bir üyenin görev almasını sağladık.

B.Arif TURAN: Başkan , İl özel idaresinde kaç personel ve araç gereçle hizmet veriyorsunuz?

BAŞKAN : 440 personel 185 makine parkı ve 11 şeflikle hemşerilerimize hizmet veriyoruz. Bayram bey.Ayrica, bizler çağın gereksinimlerine daha hızlı uyum sağlayabilecek bilgili donanımlı idareci ve personel göreve getirerek 53 olan yaş ortalamamızı 40’a düşürdük.

B.Arif TURAN: Başkan İl Genel Meclisi ve Başkanı olarak, görev ve yetki alanınız nerelerdir?

BAŞKAN : Bayram Bey, belediyeler mücahir alanlar dışında bütün alanlardan İl Özel idare sorumludur ve ayrıca belediye sınırları içindeki tüm kamu yatırımlarından da sorumludur

B.ARİF TURAN: Başkan, Yatırımlar yaparken bir kriter gözetiyor musunuz?

BAŞKAN :Bayram Bey, Bütün yatırımlarımızı bir kriter üzerinde yapıyoruz, olmazsa olmaz kriterimiz adaletli bir şekilde en açilinden başlamak suretiyle,kalıcı olacak uzun vadeli çözümler planlıyoruz, Bu doğrultuda çalışıyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan,İl Özel idaresi’ne bağlı olan yollar kaç km dır, kaç köye ve nüfusa hizmet götürüyorsunuz?

BAŞKAN : Arif Bey, 346 köy ,7160 km yol , ve 110.000 kayıtlı nüfusa hizmet götürüyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki, yazın bu nüfus iki katına çıkıyor.

B.Arif TURAN: Başkan, Göreviniz süreniz boyunca,ne kadar asfaltlama, ne kadar betonlama ve istinat duvarı yaptınız?

BAŞKAN : Bayram Bey, 131 Bin asfalt, 252 bin betonlama ve 133.000 metreküp istinat duvarı yaptık.

B.Arif TURAN : Başkan, yapılan betonlamalar denetleniyor mu, ne cins beton kullanıyorsunuz.Köylerdeki yatırımlarınız nelerdir?

BAŞKAN : Bayram Bey, C-25,, C-30 nitelikli beton kullanıyoruz, tüm dökülen betonlardan nümüne alınmak suretiyle kontrol ettiriyoruz. Köy yollarımızın trafik güvenliğini ve kazalarını önlemek amacıyla dönemimizde ilk kez bariyer 180 derece dönebilen ayna koyuyoruz ve yollarımıza hız kesiciler konularak, köy yollarımızı karayollarının standartlarına ulaşmasına çaba gösteriyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan, yaptığınız veya yapacağınız yatırımlarda önceliğiniz nedir, istişare ediyor musunuz?

BAŞKAN : Tabikide Bayram Bey, gerek vatandaşlar, gerek muhtarlar, gerek kaymakamlıklar , mühendisler ve vali yardımcıları istişare nin bir parçasıdır ve ayrıca ,iştişare yapmadan hiçbir iş yapmıyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan, Köylerde çocuk oyun parkları ve Modern dolmuş durakları yapmanızdaki amaç nedir?

BAŞKAN :Arif Bey, köylerimizde ki konforlu yaşamı yükselterek şehirlerden köylere göçü arttırmak, köylerdeki yaşam süresini uzatmak, gerekli altyapı ve üst Yapı noktasında çalışmalarımızın yanında, hemşerilerimizin kendileriyle birlikte çocukların da köylere zaman geçirmesini sağlayarak,çocuk oyun parkları yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.Yine

önemli görünen eksikliklerden bir tanesi olan, sürekli yağmur yağan ilimizde dolmuş beklerken yaşanan sıkıntılara böyle bir ihtiyacın zaruri olduğunu gözlemledik, 346 köye ilk etapta 70 dolmuş durağı yaptık.

B.Arif TURAN: Başkan Turizmle ilgili ilimizde çalışmalarınız var mı, Turizim konusunda nasıl bir çalışma yurutuyorsunuz?

BAŞKAN :Bayram Bey,İlimizin en önemli sorunu turizmi yakından ilgilendiren imar planlarının olmayışı idi, toplam yüz ölçümüzün yüzde 10’unu öncelikli gereken yerlerden başlayarak turizm’e atlık oluşturuyoruz ,biz yatırımların önünü açma adına Master planlarını hızlı bir şekilde başlattık. İlimizin farklı dört bölgesinde ciddi bütçe ayırarak, turizmin Master planlarını Bu yıl sonuna kadar bitirip yatırımcılara hazır hale getireceğiz ve ayrıca Elimizdeki tarihi ve kültürel mirasımızı geleceğe taşımak amacıyla, tarihi cami ,köprü, değirmenlerimizi ve konaklarımızı restorasyon yaparak ,geleceğe kalıcı miras bırakacağız tüm şehitlerimizin mezarlıklarının restorasyonunu ve yenilemesini yapıyoruz, Yine ifade etmemizde yarar var ,ilimizde ilk kez toplu köy mezarlığı uygulamasına başladık bu hizmeti arttırarak devam ettireceğiz. Şu an tamamlanmak üzere olduğumuz sanat yapılarını dijital ortamda taşıyarak, coğrafi bilgi sistemimizi tamamlamak üzereyiz. Bu sistemi hizmeti aldıktan sonra gerek mesaiden gerek insan gücünden gerekse de bütçeden tasarruf edeceğiz.

B.Arif TURAN: ilimizde erozyonu önleme babında bir çalışmanız var mı başkan?

BAŞKAN : Bayram Bey, Erozyon oluşumunun nedenlerinden bir tanesi, Kaçak olarak yapılan yollardır, Bu bağlamda yol yönetmenliği çıkardık ve hiçbir geri adım atmadan sahada uygulamaya çalışıyoruz. Ve ayrıca erezyonla mücadele için Yollardan gelişi güzel akan suları ,kontrollü bir şekilde en yakın ırmaklara ulaştırmak için ,yol kenarlarına kanal ve parapet duvarları yapıyoruz,bu işlerin kontrolu için, Meclis icinde afet komisyonu kurduk.

B.Arif TURAN: Çay alanlarının genişletilmesi erozyonun sebeplerinden bir tanesi dır, bu konuda şahsi düşünceleriniz nedir başkan.

BAŞKAN : ilimizin mevcut çay alanlarını artıracak coğrafi alana sahip değildir.Yapılan her bir çaylıklar ormanlarının yok edilmesi, doğal Fore kazık görevi üstlenen ağaçların ortadan kaldırılması sonucunda korumasız kalan Toprak erozyona neden oluyor.Yeni yapılan çay alanlarına Kaçak yol yapılması erozyon ve afeti kaçırılmaz hale getiriyor, Gelişi güzel yapılan çaylıkların hafriyatı en kısa yer olan ırmaklara ve derelere boşaltılıyor, Bu nedenle yeni çay alanlarının yapılmasına karşıyız fakat yukarıda saydığımız kriterleri göz önüne alarak yapılan yeni Çay alanlarına asla karşı değiliz.

B.Arif TURAN: Başkan, köylerimizde veterinerlik hizmeti veriyor musunuz, kaç araç ve personelle hizmet veriyorsunuz?

BAŞKAN : iki araç ve az sayıda personelle veterinerlik hizmeti veriyoruz,bu hizmeti ilk defa bu dönemde vermeye başladık, Ve bir yılda 800’e yakın çağrıya cevap verdik, kışın aç kalan hayvanlara yemleme çalışması yaptık Bayram Bey.

B.Arif TURAN: Başkan, içme suyu sıkıntısı çeken köyümüz var mı, varsa nasıl tedarik ettiriyorsunuz?

BAŞKAN : Bayram Bey, iklim değişikliği ile beraber her yıl içme suyu kaynaklarının ciddi oranda azaldığı görünüyor. Bu doğrultuda vatandaşa daha sağlıklı içme suyu ulaştırmak için gerek proje gerek uygulama çalışmalarına hız verdik. Yatırım bütçemizin ciddi bir kesimini sağlıklı içme su projelerine ayırıyoruz. Yaptığımız yeni projelerle arıtma sistemi ne geçerek, vatandaşlarımızın sağlıklı şu ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bölgesinde kaynak su olmayan köylerimizin sorunlarını çözüm noktasında, Bu dönem ilk kez sondaj çalışması yaparak, vatandaşlarımızın su sorunlarını çözdük ve çözüyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan, Vardar su projesinin durumu nedir?

BAŞKAN : Bayram Bey, yaklaşık 100 milyon tutarındaki yatırımı, DSİ ve İl Özel İdaaresi ortaklığı ile şehrimizin Batı tarafının içme suyunu karşılayacak şekilde düşünülerek, 60 km ishale hattı yapıldı. Bu hat hizmete girmiştir. Köylerimizin ve belediyelerimizin depolarına bu Su akıtıl dı şu an denemeler yapılıyor.

B.Arif TURAN: Başkan,Orta öğrenim okulları için yardım yapıyor musunuz, onarım dahil?

BAŞKAN : Bayram Bey, aktif olan tüm okullarımızın onarımı ve tadilat ihtiyacını karşılayıp modern hale getiriyoruz.Aynı zamanda bütçemizin yüzde 20’sini eğitim yatırımlarını ayarlıyoruz.

B.Arif TURAN: Baskan, özel idareye işçi alımlarında şikayetler var, bu konuda ne söylersiniz?

BAŞKAN : Rize Tarihinin en şeffaf alımlarını gerçekleştirdik Sayın Turan.

B.Arif TURAN: Başkan, Milletvekili adayı olmayı düşünüyor musunuz?

BAŞKAN : Görevimizin başındayız,hiçbir şey düşünmüyoruz.Sadece bu görevimizi en güzel şekilde ekibimizle birlikte yapmayı gayret gösteriyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan, yurtiçi veya yurt dışı mahalli idareler le karşılıklı işbirliği yapıyor musunuz?

BAŞKAN :. Hayır, Bayram bey.

B.Arif TURAN: Başkan, merkezi hükümetten, bütçenizin dışında ilave yardım alıyor musunuz?

BAŞKAN :Bayram Bey, görev süren boyunca her yıl ortalama bütçemizin 3 veya 4 katı yatırım la o yılı tamamlıyoruz, örnek 2021 yılında İl Özel İdaresinin bütçesi 95 milyon olarak planladık, uygulamada yıl sonu 400 milyon bütçeyle kapadık, bu bütçenin Rize’ye gelmesinde başta Sayın cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza vekillerimize ve bürokratlarımıza il başkanımıza ve siyasetteki büyüklerimize teşekkür ediyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan, milletvekillerimizle veya Parti il örgütü ile sıkıntı yaşıyor musunuz?

BAŞKAN : Kesinlikle yaşamıyoruz. Rize tarihinde en uyumlu döneminin meyvelerini almak suretiyle ,vatandaşlarımıza bu uyumu yaptırımlarla dönüştürüyoruz.

B.Arif TURAN: Başkan bazı ilçe şeflik lerini kapattınız ,ne amaçla kapadınız?

BAŞKAN : Bayram Bey, 1980’lerde kurulan İl Özel idareleri bu süre zarfında çok güzel hizmetlere imza atmışlardır. Artık günümüzde hantallaştığını ve çift başlıklara neden olduğunu gözlemledik, günümüz şartlarında akıcı hizmetlerin önüne engel olduğu için, bu kurumları kapatarak tek merkezden topladık.

B.Arif TURAN: Başkan,Yöresel mimariye uygun Tıp proje yapmaktaki amacınız nedir?

BAŞKAN :Bayram Bey, özellikle köylerimizde yapılan çarpık yapılaşmayı önlemek, yöresel mimariyi en üst seviyeye çıkarmak, coğrafyamizin arazi yapısını da dikkate alarak,Yeni mimarı özelliği ile tip projesi yaptık ve vatandaşların hizmetine ücret almadan sunduk. Hatta ilk 100 proje başvuranların zemin etüt çalışmalarını hiç bir ücret almadan , kurum olarak biz üstlendik.

B.Arif TURAN: Başkan, son olarak Rizeli hemşerilerine bir mesajın var mı?

BAŞKAN : Sevgili Hemşehrilerim, biz bu göreve 5 yıllığına seçildik,gerek planlamalarımızı yaparken ,gerekse uygulamalarımızda İlimizin 50 yılını düşünerek kalıcı işlere imza atarak ,çözüm odaklı olmaya Özen gösterdik ,siz hemşehrilerimize daha konforlu hizmet vermeye çalışıyoruz.Hemserilerim, üzerinde çalışmakta olduğumuz enerji konusunda projelerimiz vardır, Bu konuda ileriki günlerde çalışmalarımızı sizlerle paylaşacağım. Bu bağlamda bütün hemşerilerime sağlık sıhhat afiyet dilerim.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum