Zümrüt Rize Gazetesi

REŞAT KASAP DÜNYA İHRACATINA PANDEMİNİN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

REŞAT KASAP DÜNYA İHRACATINA PANDEMİNİN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
06 Haziran 2022 - 14:34

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Analist ve Rize Eski Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, dünya ihracatının pandemi öncesi, pandemi dönemi ve pandemi sonrasını değerlendirdi.

Haber: Bayram Ali KAVALCI

Prof. Dr. Reşat Kasap; “Türkiye dahil OECD Ülkelerinin, Pandemi öncesi (2018 ve 2019), Pandemi anı (2020 ve 2021 ilk yarısı) ve Pandemi sonrası (2021 ikinci yarısı) Aylık Ihracat verilerine ilişkin grafikleri aşağıda verilmiştir. Grafiklerde dikkat çeken en önemli husus; Türkiye dahil, bütün OECD Ülkelerinin Ocak 2018-Aralık 2021 arasındaki süreçte, hemen hemen aynı tepkileri verdikleri, keskin bir “V” şeklinde olduğu görülmektedir. Farklı olan nokta, rakamsal değerlerin her ülkenin şartlarına göre değişebildiğidir. Özetle grafikleri verilen tüm ülkeler, İhracat açısından Pandemi döneminde bulundukları nokta, her bir ülkenin son yılların en düşük İstatistikleri yaşadıklarıdır.” şeklinde değerlendir.

Analist Prof. Dr. KASAP, “Bu durum, Pandemi sonrası şartlara bağlı olarak tüm OECD Ülkelerinde yükselme sürecinde olduğu ve yakın gelecekte (yılsonuna kadar), bu trendin devam etme eğiliminde bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Türkiye açısından Aylik İhracat Verilerine bakıldığında, Pandemi döneminde, neredeyse bütün ülkelerle aynı “V” yapısında iken, Pandemi sonrası, bütün OECD ülkelerine göre daha hızlı ve daha dik yükselişe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” diye kamuoyunu bilgilendirdi.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum