Zümrüt Rize Gazetesi

Rize’de Tarihi Dönüşüm

Rize’de Tarihi Dönüşüm
30 Ağustos 2021 - 14:59

Rize’de korozyon sebebiyle riskli duruma gelen ve deniz dolgusu üzerine inşa edilen 23 hektarlık alanda çalışmalar başladı. Yeni yapılar, kazıklarla kayalara sabitlenecek.

Kentte 350 bin metrekarelik alan, 1960’lı yıllarda denize dolgu alanı olarak kazanıldı. Şimdi ise 173 bin metrekarelik dolgu alanda korozyon riski söz konusu. Bu nedenle Rize’de 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Rize Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada, daha az katlı, kentin mimarisine uygun yapılar inşa edilecek.

23 hektarlık alanda çalışmalar 5 aydır sürüyor. Zemin güçlendiriliyor, yeni yapılar kazıklarla kayalara sabitlenecek. İlk inşa edilecek bloğun temel atma işlemi için hazırlıklar başladı. Yeniden yapılandırılacak alan üzerine 8 blok inşa edilecek. Bu bloklarda 133 dükkan ve 404 ofis bulunacak. Böylece kentin silueti değişecek. Projenin, 2022 yılının sonunda hizmete açılması bekleniyor.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Alanın deniz suyundan kurtarılması için önlemler alındı. 2022’nin sonları gibi bir tarih koysak da, belki de daha önce çalışmalar bitebilir. Şu anda fore kazıkla beraber burada hemen hemen 26 metreye kadar indik. Ciddi anlamda bir koruma sağlanıyor. Kurduğumuz sistemlerle basınca ve çekmeye karşı güçlendirme sağlandı. Rize’nin kentsel dönüşümünde en sağlam yapıları burada inşa edeceğiz.” dedi.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum