Zümrüt Rize Gazetesi

İYİDERE LOJİSTİK MERKEZİ GELECEĞİMİZİN MİHENK TAŞIDIR

İYİDERE LOJİSTİK MERKEZİ GELECEĞİMİZİN MİHENK TAŞIDIR
05 Mayıs 2021 - 12:39

YALANLAR
Doğa katlediliyormuş, kuşlar diri diri yakılıyormuş, ağaçlar ateş ile yok ediliyormuş, derelere çimento dökülüyormuş, evler dinamitlerle havaya uçuruluyormuş, jandarma halkın üstüne kimyasal gaz sıkıyormuş.
Cengiz inşaat taşocağını 75 yıl işletecekmiş, 30 milyon tondan fazla taş çıkartılacakmış.
92 hektarlık orman kökünden kurutulacakmış, Ucuz dinamit kullanıp köylünün köyden çıkmasını sağlayacaklarmış, ‘Biden’ tayfası ve türevlerinin marifetleri cennet ilçemiz İkizdere’mizde de devam ediyor. İktidara vurmak için her türlü entrikayı çeviriyorlar. Aslında doğru bir çizgi izleseler toplum tarafından takdir görecekler ancak toplumdan o kadar uzaklaşmışlarki, kendi dar çevrelerinin etkisinde kaybolup yalan söylemeye kadar vardılar.
”Ne kadar çok yalan o kadar çok ses çıkar” anlayışı ile hareket eden salatalıklar, bu kafayla devam edin. Bakalım bir arpa yol alabilecekmisiniz.
GERÇEKLER;
-Lojistik limanın dolgusunda kullanılacak olan ‘Bazalt” adlı taş için başta İyidere ve bölgede incelemeler yapılmış numuneler alınmış uygun yer İşkence Vadisi olarak belirlenmiştir.
-Taşocağı 3 yıl işletilecek daha sonra ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yapılarak kapatılacaktır.
-Liman için gerekli 16 milyon ton taş çıkartılacak.
-Çalışma yapılacak alan resmi belgelerde 13 hektardır.
-Kullanılacak patlayıcı maddelerin temini ve dozu, uzman kişiler tarafından yapılacak.
-Oluşabilecek su kaynakların ve yolların tahribatı yetkili merciler tarafından titizlikle takip edilecek. Toz oluşumun en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınacak.
KİMSE KÖYÜNDEN GİTMEK İSTEMEZ
4 köyün ve 2 mahallenin etkilenmesi beklenen çalışmada yöre halkının tepki vermesi kadar
doğal birşey olamaz. Ancak liman için kullanılacak ‘Bazalt’ adlı taşın başka yerde bulunmaması sebebiyle bu bir zorunluluk. Mağduriyetler, doğada oluşacak tahribatlar malesef kaçınılmaz, ancak son yıllarda doğaya verilen önemin görülmesiyle burada titiz bir çalışma yapılacağını gösteriyor. Devletimize ve devlet büyüklerimize güveniyoruz. Ayrıca taş ocağında çalışan mühendisler yamyam değil, ülkemizin mühendisleri bu topraklarda yetişmiş insanlar. Hatta şirketin sahibi ve yöneticileride hemşehrimiz. Bu insanlar kendi yurduna bilinçli zarar verecek kadar vahşimi. Saçma sapan ithamlarınızdan önce aynaya bakın.
Zonguldak’ta kömür çıkartılacak, Çayeli’nde bakır çıkartılacak, Artvin’de altın çıkartılacak, Sivas’ta demir çıkartılacak ama İkizdere’de bulunan nitelikli maden bazalt taş çıkartılmayacak. Bu illerimizde doğa zarar görmüyormu, insanlar yurtlarından taşınmak zorunda kalmıyormu. Lojistik merkez sayesinde 350 bin Rizeli, 1 milyona yakın bölge insanı ve 85 milyonun ihracattan kazancı olacak. İkizdere’nin gençleri metropollerde tuz parasına çalışmak zorunda kalmayacak. İkizdere’nin lojistik liman ile ne kadar zenginleşeceğini göremiyormusunuz. Bazalt taş, keşke ıssız bir yerde veya yalın bir vadide bulunsaydı. Görüldüğü gibi başka bir çözüm yok.
İYİDERE LOJİSTİK MERKEZİ, GELECEĞİMİZİN MİHENK TAŞIDIR
Lojistik merkez hem Rize’miz hemde ülkemiz açısından son derece önemli bir proje. Kurulan Asya merkezli yeni dünyanın lokomotifi İpek yolununda önemli bir güzergahı.
Rize’mizde Lojistik üssün olması Ulusal ve uluslararası lojistik devleri bölgeye çekecektir, sektörün eleman ihtiyacı ile yeni iş kolları oluşacak ve istihdam sağlanacaktır. Ovit tüneliyle Rize Limanı giriş-çıkış kapısı haline gelecektir. Yapılabilecek bir demiryolu ile buradan Rusyaya, Kafkaslara, Doğuya, Asyaya ve Çine sevkiyat gerçekleşecektir. Kısaca bu proje Rize`mize yaşanabilir bir şehir görüntüsü ile ekonomik anlamda dönüşümüne çok şey katacaktır. Son 20 yılda motorlu taşıtların, demiryolunun, denizyolunun ve havayolunun gösterdiği gelişme ile lojistik sektör sürekli gelişme eğilimi gösteriyor. Birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe teknolojileşmesi sürekli olmakla birlikte bu durum sektörün ilerleyişi için de önemli bir hal almış durumda. Rize’miz; denizyolu, havayolu, karayolu ve demiryolunun kavşak noktasını oluşturan stratejik yapısıyla bölgede yük trafiğini yönetebilecek en önemli kentlerden biri olma niteliğinde. Bu proje organize sanayi bölgesini kapsayan ve Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı akslarındaki yük koridorunun odağında bulunacak. Rize, bu nitelikleriyle ülkemizin aynı zamanda Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan kapısı olacak…

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum