Zümrüt Rize Gazetesi

18 Mart ve Siyasetteki Şiddet

18 Mart ve Siyasetteki Şiddet
18 Mart 2021 - 15:11

TBMM ve Siyasetteki Şiddet, 18 Mart’ın Özüne ve Dökülen Şehit Kanlarına Çok Aykırı, Üzücü ve Korkutucu…

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve siyaset alanlarında yaşanan sözlere ve hareketlere dayalı şiddet örneklerinin, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin, dökülen şehit kanlarının amacına ve özüne çok aykırı, üzücü ve korkutucu olduğunu açıkladı.

Sümer, açıklamasında şunları da dile getirdi.

“17 Mart 2021 tarihinde ve öncesinde, TBMM’de yaşanan sözlü veya hareketli şiddet çeşitleri, 18 Mart öncesi, benim gibi düşünen ve hisseden, onlarca milyona vardığına inandığım insanları derinden üzmüş, incitmiş, korkutmuş ve kaygılandırmıştır.

Vicdanlara ve yüreklere bağlı olarak konuşması gereken diller ve kalkması gereken eller,  ne yazık ki, sevgi, saygı ve dostluk yerine, burada yer vermeyeceğim kelimelerin anlamlarını üretmiştir.

Türkiye, ırk, köken, dil, inanç, yaşam biçimi ve geçmişte yaşanan acı ve tatlı süreçlere dayalı, belki de Dünya’nın en zengin ülkesidir. Bu zenginlik, bir kesimi, bir görüşü veya inancı, yok sayarak veya   başkalaştırarak korunamaz.  Türkiye, silahlı veya silahsız şiddetle, karşı koymalarla değil, akıl ve yüreklerden beslenerek yaşatılacak, benimsenebilecek, savunulabilecek ve kolay birleştirilebilecek zenginliklere sahiptir. Bu tarihsel ve talihli gerçeği, herkes, her yurttaş, ancak öncelikle siyasetçiler, Genel Başkanlar ve sözcüleri içselleştirmeli ve gözlerimize bakarak, onur duyarak dillendirmelidir.

Yalan, iftira, tehdit, hakaret,  hedef gösterme, ötekileştirme, kin ve nefreti, bu topraklar ve üstünde yaşayan kardeş insanlar taşıyamaz.

Kovid 19 salgınından korunmak için takılan maskelerden, ekranlardan, mikrofonlardan ve yazılı açıklamalardan, NŞ21 virüsü (Nefret ve Şiddet) değil, SD21 Doğal  Vitamini (Saygı, Sevgi ve Dostluk) yayılmalıdır.”

Gerektiğinde İletişim İçin: 05326114783

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum