Zümrüt Rize Gazetesi

Bekaroğlu’dan kanun teklifi: Fahrettin Sen de Dur!

Bekaroğlu’dan kanun teklifi: Fahrettin Sen de Dur!
12 Mart 2021 - 16:22

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına hazırladığı kanun teklifini veren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bunun “Fahrettin Sen de Dur!” kanun teklifi olduğunu açıkladı. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında hazırladığı kanun teklifinin gerekçesini anlatan Bekaroğlu, askerde talimat yaptıran komutanın “Kıt’a dur” talimatına rağmen yürümeye devam eden Kandıralı asker için “Kandıralı sen de dur” diye ikinci bir talimat verdiği hikâyesinden yola çıkarak bu kanun teklifine “Fahrettin Sen de dur” ismini verdiğini söyledi. 

128 MİLYAR DOLAR DAVALARA KONU OLACAK 

Kamuoyunda en çok konuşulan iki konunun 128 milyar dolar ve insan hakları eylem planı olduğunu belirten Bekaroğlu, “128 milyar dolar bitmeyecek, sonra da konuşulacak, davalara konu olacak. Bir de insan hakları eylem planı konuşuluyor. 125 sayfada yazılanlar, 725 alandaki insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılacağı sözünden herkes memnun. İçeriğine kimsenin itirazı yok. Bunlar 19 sene sonra bunu yapacaklar mı, inandırıcı mı değil mi; bu tartışılıyor. İnsan hakları eylem planının hayata geçmesi için samimiyet gerekiyor. Buna inanmak gerekiyor, demokrasiye inanmak gerekiyor, ifade özgürlüğüne inanmak gerekiyor ama herkesin ifade özgürlüğüne inanmak gerekiyor. Parlamentoya inanmak gerekiyor. Millet adına kararları parlamentonun alacağına kayıtsız şartsız inanmak gerekiyor.” diye konuştu. 

İktidarın TBMM’ye hiçbir saygısının olmadığını, TBMM’yi bir araç olarak gördüğünü ifade eden Bekaroğlu, soru önergelerine ciddiyetsiz cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı Kenan Evren gibi davrandığı ve TBMM’ye saygısızlık ettiği için eleştirdiğin ve bundan dolayı tazminat ödemeye mahkûm edildiğini söyledi.   

BU TAVIR KENAN EVREN’İN DE ÖTESİNDE! 

Türkiye Varlık Fonu ile ilgili 2020 yılında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduğu bir başka soruya süresi geçtikten sonra bugün verilen cevabın ibretlik olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, “Soruyorum Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na; T. Varlık Fonunun kanun gereği Ekim ayı içerisinde görüşülmesi gereken 2019 yılına ait mali tabloları ile faaliyetlerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi halen neden gerçekleşmemiştir?” Süresi geçtikten sonra diyor ki, ‘T. Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin kuruluş kanununda Fonun kuruluş amacı belirtilmiştir. Fon bağımsız denetime tabi olup, denetim usulü mezkûr kanunun 6. Maddesinde yer almaktadır. T. Varlık Fonu Bağımsız Denetim Raporu, Fonun resmi internet sitesinde bulunmaktadır.’ Bu bir rezalettir. Türkiye’nin şu andaki sefil halini göstermesi için ibretlik bir örnektir bu. Sayın Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanı’na soru sorduğu için Sayın Cumhurbaşkanı Meclis’teki grup konuşmasında “terbiyesiz” diye bağırdı. Ben Fuat Oktay’a terbiyesiz diye bağırmıyorum. Bu benim terbiyeme, siyaset anlayışıma, ahlakıma uymaz ama bu gerçekten terbiye sınırlarını aşmaktadır. Bu, Parlamentoya hakarettir. Bu, ifade özgürlüğüne, temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye, parlamentoya, inanmamaktır. Evet, Kenan Evren’in de ötesinde bir tavırdır. Kenan Evren darbe yaptı, ele geçirdi Meclisi filan kimseyi adam yerine koymuyordu. Daha sonra seçilen Meclis’le çalıştı. Bunlar, “Biz seçildik, Kenan Evren olduk, kral olduk, Süleyman olduk, mühür bizde, istediğimizi yaparız, parlamento da bizi ilgilendirmez.” anlayışındalar. Böyle bir anlayıştan insan hakları eylem planını hayata geçirmesini hiç kimse beklemesin.” diye konuştu. 

Bu milletin 150 seneye yakın demokrasi tecrübesi olduğunu bundan asla vazgeçmeyeceğini söyleyen Bekaroğlu, “Bu bir ara dönemdir, bu dönem geçecektir ve bunların hepsine hukuk içinde hesap sorulacaktır. Hem 128 milyar doların hesabını soracak bu millet mahkemeler önünde hem de darbe anlayışı ile yapılan bu hakaretlerin hesabını soracaktır.” dedi. 

KANUN TEKLİFİ: FAHRETTİN SEN DE DUR 

Fuat Oktay gibi Saray’da bulunan istisnai memurların siyaset yasağını çiğnediklerini belirten Bekaroğlu, “İşte Fuat Oktay’ın yanında Fahrettin Altun var, Mehmet Uçum var, var da var. Bunlar Kanuna göre istisnai memur. İstisnai memur 657 sayılı DMK’da da var. İstisnai memurlara 657 sayılı kanunda diğer memurlar gibi siyaset yapamayacakları, devlete sadakat gibi birçok zorunluluk getirilmiş, bunlar uymuyorlar. Fahrettin Altun, sabah akşam siyasetçilere laf yetiştiriyor, dalga geçiyor, hakaret ediyor. Fahrettin Altun, sen devlet memurusun. Evet, seçilmiş birisi atamış ama bütün devlet memurlarını seçilmiş biri atıyor. Devlet memurusun ve DMK’ya uymak durumundasın.” dedi. 

Mevcut haliyle de Devlet Memurları Kanununun Fahrettin Altun’a da Mehmet Uçum’a da siyaset yasağı getirdiğini söyleyen Bekaroğlu, “Daha açık hale getirilmesi için 657 sayılı kanunda bir değişiklik öngören kanun teklifi hazırladık. Kanunun 7. Maddesi devlet memurlarının sorumlulukları ile ilgilidir, tarafsızlıkları ile ilgilidir. ‘Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti lehine konuşamazlar…’ der. Biz buna ‘59. Maddede zikredilen istisnai memurluklar dahil tüm devlet memurları, Cumhurbaşkanlığında çalışan daire başkanları Fahrettin Altun’lar, Mehmet Uçum’lar, bakan yardımcıları filan, istisnai memurlar; bütün bunlara siyaset yasaktır.’ diyoruz. Zaten yasak ama biz buna “Kandıralı, sen de dur” diyoruz. Kandıralı’nın hikayesi var; talim yaptıran komutan “Kıt’a dur” diyor, herkes duruyor Kandıralı yürümeye devam ediyor. Kandıralı sen de dur diye bir komut daha veriyor. Biz de öyle diyoruz; Fahrettin Sen de dur! Fahrettin sen de dur yasa teklifi bu.” şeklinde konuştu. 

ANAP’IN DYP’NİN GÜÇLÜ ADAMLARI NEREDE! 

Anayasa’nın ve yasaların dışına çıkarlarsa Fahrettin Altun’ları Mehmet Uçum’ları hiç kimsenin kurtaramayacağını ifade eden Bekaroğlu konuşmasını, “Sanıyorlar ki, biz şu anda burada oturuyoruz, biz mühür elindeki Süleyman’ın adamlarıyız. Bize bir şey olmaz. Grup Başkanvekilleri de öyle; böyle kral gibi kasıla kasıla oturuyorlar. Öyle değil arkadaşlar, ben 1999’dan beri bu Meclis’teyim, nice Süleymanları ve Süleyman’ın adamı olarak kasıla kasıla dolaşanları gördüm. Nerede ANAP’ın, DYP’nin güçlü adamları? Bunlar da öyle olacak ve bu Mehmet Uçum’lar, Fahrettin Altun’lara bu millet yasa çerçevesinde hesap soracaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın.” diye tamamladı.   

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum