Zümrüt Rize Gazetesi

Siyaset ve Dilin Yumuşatılması

Siyaset ve Dilin Yumuşatılması
04 Mart 2021 - 12:54

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Her Türlü Şiddetin Önlenmesi İçin Siyasetçi Önderlerden Sevgi, Saygı ve Dostluk Dilini Kullanmalarını açıkladı.

“ÖNCELİKLE VE İVEDİLİKLE, CUMHURBAŞKANIMIZ ve AKPARTİ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU VE MHP GENEL BAŞKANI  BAHÇELİ ve SÖZCÜLERİNDEN, SİYASET DİLİNİN YUMUŞATILMSINA, DİL ŞİDDETİNİN SONLANMASINA  KATKI VERMELERİNİ, ÖNDERLİK YAPMALARINI  ÖNERİYORUZ.”

04.03.2021

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, insana, hayvana ve çevreye yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, TBMM ve siyasal alanda dil şiddetinin yaşanmaması, siyaset dilinin yumuşatılması için, tüm siyasal partilerin genel başkanlarından ve sözcülerinden, öncelikle Cumhurbaşkanı ve AKPARTİ Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den, katkı vermelerini ve önderlik yapmalarını önerdiklerini ve  beklediklerini açıkladı.

Sümer açıklamasında şunları dile getirdi.

“Ülkemizde ve Dünya’da, insan eliyle üretilen silahlı, ağır ve ölümcül şiddet örnekleri taşınması zor ve korkutucu boyutlara varmıştır.

Türkiye’de, halkın içinden, yine halkın oyları ile TBMM’ne gönderilen milletvekilleri arasındaki sert ve dil şiddeti olarak tanımlanan konuşmalar, Türkiye’yi evi bilen milyonlarca insanı derinden üzmekte ve korkutmaktadır. Burada kullanılan şiddet dili, insanlarımızı, siyasal partilerin üyelerini ve taraftarlarını da derinden yaralamaktadır. Bu durum ayrıca, ülkemizi, Dünya kamuoyu önünde zor durumda bırakmakta, yurt içindeki ve yurt dışındaki karşıtlarımızı  sevindirmektedir.

Cumhurbaşkanımız, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve sözcüleri başta olmak üzere tüm siyasi parti liderlerine, üyelerine ve taraftarlarına, ne olursa olsun, birbirlerine, farklılıklara ve halkımıza gülümseyerek, sevgi, saygı, şefkat, hoşgörü ve dostlukla bakmalarını, siyaset dilini yumuşatarak konuşmalarını, tartışmalarını, eleştirmelerini ve kucaklamalarını bekliyoruz, öneriyoruz.

TBMM’den ülkemize ve Dünya’ya yayılacak olan içi görüş dolu, ancak yumuşak siyaset dilinin, sevgi, saygı, hoşgörü ve dostluk dilinin, bir süre sonra, tüm farklı görüş ve inanç sahiplerinin yüreklerini ısıtacağına, bu sıcaklığın, toplumlardaki soğuk ve kan dondurucu şiddet örneklerini azaltacağın inanıyoruz.

TBMM içinde veya dışında olmalarına bakmaksızın, farklılıklar arasında ayırım yapmaksızın birbirlerini ve bizleri kucaklamalarını beklediğimiz ve dilediğimiz, tüm siyasi parti liderlerini, sözcülerini, üyelerini ve taraftarlarını, biz de, sevgi ve dostlukla kucaklıyoruz.”

Salgın, 65 Yaş, Genel kurullar ve 300 Kişi Sınırı

Rıza Sümer, Hükümetin, Kovid 19 salgını ile ilgili olarak, bazı iller hariç, 65 yaş üstüne yönelik kısıtlamayı kaldırmasını ve Genel Kurulların toplanabileceği kararı vermesini de olumlu bulduklarını belirterek şunları söyledi.

 “Ancak açık veya kapalı alanlarda, kadın-erkek, her yaştaki insanın bir bölümü, maske, mesafe ve sigara ile ilgili kurallara uymamaktadır. Bu nedenle, siyasal parti ayırımı gözetmeksizin, tüm belediyeleri, muhtarlıkları, sendikalar ve odalar gibi meslek örgütlerini ve gönüllü kuruluşları (STK) sürece katarak, açık ve kapalı alanlarda, denetleme, uyarma ve cezalandırma işlemleri eksiksiz uygulanmalıdır. Aksi halde, olumlu bulduğumuz kararlar, olumsuz ve üzücü sonuçlar verebilir.

Kamuoyunda STK diye bilinen, meslek ve gönüllü kuruluşların genel kurul toplantılarına izin verilmesi de yerinden bir karardır. Ancak, birçok derneğin, federasyonun, konfederasyonun ve meslek örgütünün üye veya delege sayısı yüzleri veya binleri geçmektedir. Bu nedenle, federasyonlar ve konfederasyonlar başta olmak üzere, üye ve delege sayıları 300’den fazla olan gönüllü kuruluşların bu sınırlamaya uyabilmeleri, bağlı bulundukları yasalar uyarınca olanaklı değildir. Bu kararın, kurallara tam uygun davranılması koşulu ile değiştirilmesini öneriyoruz ve bekliyoruz.”

Gerektiğinde iletişim için: 05326114783

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum