Zümrüt Rize Gazetesi

Korsanlarca Kaçırılan Gemide 3 Rizeli

23 Ocak 2021 sabah saatlerinde Afrika Kıtasının Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı.

Korsanlarca Kaçırılan Gemide 3 Rizeli
24 Ocak 2021 - 21:17

Geminin 4’üncü kaptanı Furkan Yaren “Kör bir şekilde seyir yapıyorum” dedi.Gine açıklarında Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunuyordu.

2’NCİ MÜHENDİS ÖLDÜRÜLDÜ

Yapılan ilk açıklamalara göre gemi mürettebatından 15 kişinin kaçırıldığı öğrenildi. Geminin 4’üncü kaptanı Furkan Yaren 2. Mühendis Azerbaycanlı Farman Ismayılov’un ise öldürüldüğünü açıkladı.

“KÖR BİR ŞEKİLDE SEYİR YAPIYORUM”

Yaren “Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Başım felaket ağrıyor” dedi.

GEMİDE 3 MÜRETTEBAT RİZELİ

İkizdereli İlyas Baş’ın ailesi İstanbul’da yaşıyor. İkizdere Gürdere Köyünden Hızır oğlu 1994 doğumlu bekar olan İlyas Baş ailesiyle İstanbul’da yaşıyor.
Gemi mürettebatındaki bu 3 Rizeli gemicilerin akıbeti dikkatle takip ediliyor. Rize nüfusuna kayıtlı diğer gemiciler Ünal Dilsiz ve geminin aşçısı Rize Pazar nüfusuna kayıtlı Mustafa Benklioğlu olduğu öğrenildi.

Gürdere Köyü Muhtarı Erdoğan Baş’ bizde akrabamız olan İlyas Baş’ın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Akrabamız İstanbul’da yaşıyor ama akraba olarak köydeyiz ve takip ediyoruz.15 kaçırılan vatandaşımızın bir an önce serbest bırakılarak yurda getirilmesini istiyoruz. İnşallah sağ salim yurda gelecekler. Gözümüz kulağımız televizyon ve telefonlarda kaldı, endişe içinde bekliyoruz’ dedi.

M/V MOZART GEMİSİ MÜRETTEBAT LİSTESİ

Kaptan – Mustafa Kaya
2. Kaptan – Melih Çetin
3. Kaptan – Doğancan Cengil
4. Kaptan – Furkan Yaren
Başmühendis – Süha Tatlıgül
2. Mühendis – Farman Ismayılov
3. Mühendis – Yasin Alper Şeker
Elektroteknik Zabiti – Gökhan Buran
Reis – Vedat Aksan
Gemici – Erdi Erman
Gemici – Halil Gülçür
Gemici – Ünsal Dilsiz
Gemici – Adil Alkan
Gemici – İlyas Baş
Fiter – Mesut Meral
Yağcı – Bahadır Yeşilalan
Yağcı – GökhanLale

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı Zümrüt Rize Gazetesi'ne ait olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum